top of page

Régi bútoraink, tárgyaink ápolása

Takarítónő

 

 

 

            Minden ápolás kiindulópontja annak a környezetnek a klímája ahol          a szóban forgó tárgyat elhelyezték. A régi bútorokra nézve súlyos következményekkel járhat a napsütés, az erÅ‘s megvilágítás, a meleg,                     a levegÅ‘ páratartalma, így a tárgyak gondozásának kulcsa: megfelelÅ‘ körülményeket kell nekik biztosítani.

             â€‹Nem bölcs dolog antik bútort olyan helyre tenni ahol erÅ‘s napsütésnek van kitéve, különösen igaz ez a fényre roppant érzékeny politúrozott felületekre és textilekre. A nap ibolyántúli sugarai ártanak ezeknek és siettetik tönkremenetelüket, a textilek kifakulnak, a politúr bevonatú felületek színe elhalványodik, fényét elveszti, esetenként megrepedezik.

A hÅ‘mérséklet is hatással van bútorainkra, a túl meleget és a túl hideget is érdemes elkerülni. Óvjuk tárgyainkat a lámpák melegétÅ‘l és egyéb hÅ‘t sugárzó berendezésektÅ‘l. Legjobb, ha kerüljük a hÅ‘mérsékletingadozást,             a hÅ‘mérséklet lehetÅ‘leg maradjon 16 és 21 Celsius fok között.

 Az ideális relatív páratartalom 50 - 60 %, lehetÅ‘leg itt is kerüljük              a hirtelen változásokat. Ha a helységben központi fűtés van érdemes beszerezni egy párásító berendezést, mert a fűtés bekapcsolásával radikálisan csökkenhet   a páratartalom.

 

 

 

            A politúrozott bútorok tisztítása:

​

A politúrozott bútort porecsettel és száraz ronggyal tisztítsuk, kerüljük az oldószeres és különbözÅ‘ viaszokat tartalmazó bútorápoló szereket. Az oldószeres termékek károsíthatják a bútor fényét, a viaszosak pedig minden egyes használatkor vékony réteget képeznek a fényezett felületen és ez évek alatt komoly elkoszolódott lerakódásokat eredményezhet különösen a sarkokon és a faragványokon.

​

            Márvány:

 

Különösen gondos ápolást kívánnak a nagy, lapos felületek például az asztallapok. ​Könnyen törik, sosem szabad durván bánni vele, mindig élére fordítva kell szállítani, sosem fektetve, mert még a saját súlyától is eltörhet.

Fehér és világos márvány megfakulhat, mert a szálló por összegyűlik porózus felületén. Ezért rendszeresen portalanítani kell és idÅ‘rÅ‘l idÅ‘re langyos szappanos vízzel le kell mosni és utána szárazra törölni. Miután megtisztítottuk kenjük be vékonyan méhviasszal de fehér márvány esetében legyünk óvatosak mert elszínezÅ‘dhet. Nem, vagy kevésbé látható helyen tegyünk próbát.

 
Zöld márvány

            Tükör, üveg:

 

A régi tükröt a vízgÅ‘z hamar tönkreteszi, így hát nem szabad vízzel tisztítani, jobb, ha csak puha, denaturált szesszel megnedvesített ronggyal töröljük át, majd dörzsöljük újságpapírral ragyogóra.

Üveg tisztításánál ugyanígy járjunk el. Bánjunk a denaturált szesszel óvatosan, ha valamely bútor üvegét tisztítjuk   a mellette lévÅ‘ politúrozott felületek miatt.

 

Vörös- és sárgaréz:

 

A vörösréz tiszta fém, a sárgaréz pedig vörösréz és cink ötvözete. MindkettÅ‘t közönséges réztisztító szerekkel lehet kifényesíteni azután vékonyan viasszal kell bekenni az oxidáció késleltetése okán. A viasz sokkal jobb még a legjobb fémlakknál is, amely sosem teljesen láthatatlan.

Ha a korrózióréteg túlságosan vastag, a tisztítást okosabb szakemberre bízni. Ha mindenáron magunk akarjuk elvégezni a munkát, szereljük le a rezeket a bútorról és áztassuk ecet, víz és só keverékébe. Ezzel a legmakacsabb korrózió is eltüntethetÅ‘.

Nádfonat

            Nádfonat:

​

A nádazást gyakran alkalmazták székülésekre, háttámlákra. A nádfonat összegyűlt piszok, szenny eltávolítható meleg, szappanos vízzel, de a makacs szennyezÅ‘dés csak alapos átmosással számolható fel. Ezután ecsettel hordjunk fel sütÅ‘port a nádra, majd hagyjuk jól kiszáradni és ismételten törüljük át az ecsettel. Végül hideg vízzel öblítsük át, majd szárítsuk meg újra.

 

A törött nád megjavítható ha új nádat ragasztunk a sérült alá.

 

            Aranyozott képkeret:

 

            Aranyozott képkeretet citrommal vagy hagymával dörzsölünk addig, amíg megtisztul, utána puha fehér ronggyal alaposan áttöröljük.

            Kiváló szer a borecet is, amivel gondosan kenjük be a keretet. Tíz percig hagyjuk hatni rajta, majd tiszta, állott vízbe mártott, kifacsart ruhával töröljük át. Végül száraz ronggyal is dörzsöljük át.

  • Wix Facebook page

Házi praktikák

Karcos felület

​

 

 

Diófa bútor: pucoljunk meg egy szem friss mogyorót, vágjuk félbe a szemet és dörzsöljük be vele a karcolást.

 

​

 

 

​

 

 

​

 

 

Ha a bútor felületén karcolás keletkezik: általános szabály: mindig az erezet irányában haladjunk a javításnál.

Ha egy parafa dugót ecet és olaj keverékébe mártunk, majd körözÅ‘ mozdulatokkal dörzsöljük a sérült részeket, azok eltűnnek. Szükség esetén a kezelést néhányszor megismételjük.

 

 

 

 

       Kinek-kinek a józan ítélÅ‘képessége és vérmérséklete szerint…

 

Dió furnér + vízfolt

Vízfoltok eltüntetése a bútorról: egy kendÅ‘t vizezzünk be, tegyünk rá kevés fogkrémet. Ezzel dörzsöljük át a foltokat. Makacsabb foltoknál víz és egy kevés szódabikarbóna keverékével érhetünk el eredményt.

Készítsünk krémet vajból és cigarettahamuból, vigyük fel a foltra, töröljük át nedves kendÅ‘vel és ezután fényezzük.

Bevált módszer a szivarhamut (cigaretta hamu nem jó!) olajjal összekeverni, és a világos foltokat parafa dugó használatával átdörzsölni.

 

​

 

 

​

 

 

Egyéb foltok eltüntetése a bútorról: fényezett, világos bútorról, asztallapról a gyümölcs és borfoltokat eltüntethetjük, ha egy-két zsemlét megforrósítunk a sütÅ‘ben, széttörjük, és ezzel dörzsöljük a bútort, amíg a folt el nem tűnik.

A bútorokra rápergett festéket hajolajjal áztathatjuk le.

A fáról kevés margarinnal vagy étolajjal bekent törlÅ‘ronggyal ledörzsölhetjük az enyvfoltokat.

A friss tintafoltok ecetes törlÅ‘ronggyal távolíthatók el a fáról.

 

 

 

 

Folttisztítás

Nedvesség: a szekrénybÅ‘l kivonhatjuk a nedvességet, ha egy cérnára néhány krétát kötünk, és ezt beleakasztjuk.

Gyertyaviasz eltávolítása: lágyítsuk meg a viaszt hajszárítóval és papírkendÅ‘vel apránként töröljük le.  Utána öblítsük le ecetes vízzel.

Bútor fényesítése: ragyogó lesz a bútorunk, ha a készen vett bútorfényezÅ‘höz egy kávéskanál almaecetet keverünk, és ezzel tisztítjuk végig.

Nádfonat ápolása: a nádfonatú szék ülését locsoljuk meg forró vízzel (politúrra vigyázni!), és a napon szárítsuk meg. Ha teljesen megszáradt, kenjük be lehelet vékonyan olyan olcsó krémmel, ami nem színezi a bútort, de ugyanakkor beszívódik a fonatba, így a nád nem repedezik meg.

 

 

A nádfonat nem repedezik meg, ha idÅ‘nként citromos olajjal kezeljük.

Nem sárgul meg a nádfonat, ha idÅ‘nként átmossuk langyos sós vízzel.

 

 

Régi bútorcímke

Fára ragasztott papír: soha ne kapargassuk! Cseppenként vigyünk fel olajat a papírra, hagyjuk rövid ideig ázni, majd puha ronggyal alaposan töröljük át, nehogy elszínezÅ‘djön a bútor. Addig ismételjük, míg a papír lekopik.

Régi matricát többször átkenünk ecettel. Hagyjuk rajta, míg felázik, azután puha ronggyal óvatosan letöröljük.

​

 

​​ Mahagóni bútor: a karcolást barna viasszal húzzuk át, utána fényezzük le.

Vörös mahagóni bútor: a karcolásra finom ecsettel vigyünk fel jódtinktúrát.

Juharfa bútor: egy vattadarabkával kenjünk rá azonos arányban kevert jódtinktúra és denaturált szesz keverékét. Szárítsuk meg, fedjük be viasszal és fényesítsük ki.

Ébenfa bútor: szemöldökceruzával vagy fekete színes ceruzával javítsuk ki a bútort.

Teakfa: a karcolást nagyon óvatosan dörzsöljük be fémgyapottal és utána kenjük át terpentin és lenolaj keverékével.

Világos színű fák: ha a sérülést színtelen cipÅ‘krémmel kenjük be, láthatatlanná válnak. Eltűnik a sérülés akkor is, ha egy fél dióval dörzsöljük be. Minden kisebb elváltozás láthatatlanná válik, ha fehér vazelinnel fedjük be. Hagyjuk rajta 24 órán keresztül, ezután dörzsöljük be alaposan a fába. A maradékot töröljük le, és a szokásos módon fényezzük át a bútort.

​

​

 

 

Márványlapok tisztítása: szórjunk kevés sót egy frissen felvágott citromra. Gyengéden dörzsöljük át a foltot ne erÅ‘sen, mert árt a márvány fényének. Vízzel és szappannal mossuk le.

Víz és szódabikarbóna keverékét hordjuk fel a foltra, néhány perc után öblítsük át langyos vízzel.

A foltokat enyhén sós és ecetes vízbe mártott ronggyal ledörzsöljük, leöblítjük, majd szárazra töröljük.

 Makacs foltok eltávolításához helyezzük a márványlapot tűzÅ‘ napra. Ha erre nincs mód, legalább egy órát melegítsük hÅ‘sugárzóval, majd kenjük be fehérítÅ‘szerrel. ezt addig ismételjük, míg a folt vagy szennyezÅ‘dés el nem tűnik. Végül öblítsük le vízzel és árnyékban fényezzük le viasszal.

Kárpitos bútor tisztítás:

A kárpitos bútor tovább marad tiszta, ha idÅ‘nként ecetes vízzel végigkeféljük.

Az egyik leghatásosabb kárpittisztító a borotvakrém.

​

Vérfolt

Vérfolt: a vérfoltot azonnal kenjük be burgonyalisztbÅ‘l  és hideg vízbÅ‘l álló keverékkel. Gyengéden dörzsöljük be a kárpitot, utána tegyük ki a napra majd teljes száradás után keféljük le. Ha nem elég az egyszeri kezelés, ismételjük meg!

​Zsír és olajfolt: a zsírpettyre azonnal szórjunk sót. A só beszívja a zsírt, és így nem marad folt.

Megszórhatjuk a foltot hintÅ‘porral vagy burgonyaliszttel is. Dörzsöljük be jól, és hagyjuk rajta addig, amíg a foltot beszívta. Keféljük le és dörzsöljük át nedves kendÅ‘vel.

 

 

BÅ‘rhuzat ápolása: tisztítsuk nedves kendÅ‘vel és bÅ‘rzsírral.

A régi zsírosodást mossuk át enyhe ecetes vízzel (fele ecet, fele víz). A friss foltokat hetente egyszer lenolajba áztatott kendÅ‘vel töröljük le.

Hogy a bÅ‘r ne váljon törékennyé, rendszeresen kezeljük 1 rész ecet és két rész lenolaj keverékével.

A régebbi foltokat langyos vízbe kevert pár csepp ecetsavval vehetjük ki, a friss zsírfoltok eltüntetésére pedig felvert tojásfehérjét használjunk.

A bÅ‘r rugalmas marad, ha néhány csepp alkohol és glicerin keverékével bedörzsöljük    

Egyéb: szennyezett pamut és vászonhuzatokat úgy is tisztíthatunk,  hogy a szennyezett helyeket műanyag radírral végigradírozzuk.

A kárpitos bútor tovább marad tiszta, ha idÅ‘nként ecetes vízzel végigkeféljük.

Az egyik leghatásosabb kárpittisztító a borotvakrém.

Egy házi recept: fél csésze enyhe mosószert öntsünk két csésze forró vízbe. Hagyjuk kihűlni, amíg meg nem dermed, utána habverÅ‘vel verjük kemény habbá. KitűnÅ‘ tisztítószer.

Régi borotvakrém reklám
bottom of page